The
34th Annual
OKLAHOMA TAXIDERMISTS ASSOCIATION
Convention & Competition
2017
Sheridan Hotel/Reed Center, Midwest City


MAJOR AWARDS


Breakthrough's Judge's Choice - Jerry Huffaker - Ibex
People's Choice - Jerry Huffaker - Ibex
Taxidermy Today Woody Award - Kenneth Bauman - LM Bass
WASCO Award - John Paul Barber - Teal
UTA Artisan Award - Jerry Huffaker - Ibex
President's Challenge - Mickey Bowman - Brown Trout
Members of the Year - Gary Henry
McKenzie Award - Mark Pontius
OKTA Hall of Fame Inductee - None
Safari Club International Award  Best African/Exotic
Jerry Huffaker - Ibex
Safari Club International Award Life-size
Jimmy Fontenot - Giraffes
Starfish Award - Kenneth Bauman - LM Bass
Polytranspar Award - Kenneth Bauman - LM Bass
Best Habitat - Jerry Huffaker - Ibex
McKenzie Choice People's Choice Awards
Bird -John Paul Barber - Teal
WTD - Danny Taylor
Fish - Mickey Bowman - Brown Trout
Lifesize Mammal - Cindy Cunningham -  Lynx
Van Dyke's Award - KD Graham - Bobcat
Wild Turkey Federation Award - Dustin McDaniels - Turkey
Ducks Unlimited Award (Professional) - Tim Felts -Merganzer
Ducks Unlimited Award (Masters) - John Paul Barber - Teal
Rocky Mountain Elk Foundation - Mark Pontius - Elk
Pro-1 Performance Products Award - Danny Taylor - Whitetail
Brian Harness Memorial Award: Cindy Cunningham - Bear
Mounted in Alaska Award - Cindy Cunningham - Lynx and Porcupine
NTA Award - John Paul Barber - Teal
Competitors Challenge Winners
1st ($300) Bruce Owens
2nd ($200)  Cindy Cunningham
3rd ($100) Chance Arnold

MASTER'S DIVISION BEST OF CATEGORIES / STATE CHAMPIONS
Master of Masters - Jerry Huffaker - Ibex
State Champion Birds - Dustin McDaniel - Turkey
State Champion Gameheads - Jerry Huffaker - Ibex
State Champion Whitetail Deer - Danny Taylor
State Champion L-S Mammals - Cindy Cunningham - Fox
State Champion Reproduction - Kenneth Bauman - LM Bass
State Champion Waterefowl - Bruce Owens - Goose
State Champion Fish - Mickey Bowman - Brown Trout
State Champion Reptile - None

PROFESSIONAL DIVISION BEST OF CATEGORIES
Best Professional Mount - Chance Arnold - Ram
Best Professional Bird - Mark Pontius - Pheasant
Best Professional Gamehead - Robbie Boyd - Axis
Best Professional Whitetail - Chance Arnold
Best Professional Fish - Hagan Billingmeier
Best Professional L-S Mammal - Chance Arnold - Ram
Best Professional Reproduction - David Gallo - LM Bass
Best Professional Waterfowl - Tim Felts - Shoveler
Best Professional Reptile - Buddy Andrews - Rattlesnake

OTHER AWARDS
Best Original Wildlife Art (3D) - Hagen Billigmeier - Gator Skull/Tail
Best Original Wildlife Art (Flat) - Hagan Billigmeier - Rhino
Dalton Compton Memorial Award / Best Youth - Kaden Rogers - Squirrel
Collective Artists (People's Choice): Jimmy Fontenot - Giraffes
Collective Artists (Judge's Choice): Jimmy Fontenot - Giraffes

Calcuta Winners:

(1st) Jake Carter & (2nd)
James Yarbrough,


(Click here for a list of all 2016 Ribbon Winners)